Trabzon Turu

Trabzon Turu

SÜMELA MANASTIRI : Trabzon’un Maşka ilşesinde yer alan Sümela Manastırının tam olarak yapım tarihi bilinmese de M.S. 365-395 yılları arasında yapıldığı sanılmaktadır. Aynı gece iki rahip rüyalarında, Sümela Manastırının bulunduğu yerde Hz. İsa ve Hz. Meryem’i görmüş ve gördükleri yere manastırı inşa etmişlerdir. Sümela Manastırı, mimarisi ve muhteşem manzarasıyla Trabzon’da mutlaka görülmesi gereken turistik bir yer.

TRABZON KALESİ : Trabzon Kalesi şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek olan saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen Trabzon Kalesi, yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üş bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı deniz, bir tarafı yeşilliklerle şevrili olan kale, Trabzon’un gezilmesi gereken en turistik yerlerinden biri.

VAZELON MANASTIRI : Vazelon Manastırının kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de M.S. 270 yılında kurularak İncil’deki Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı söylenmektedir. Bölgenin en eski manastırı olma özelliğini taşıyan Vazelon Manastırı Trabzon’un önde gelen tarihi ve turistik yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor.

UZUN GÖL : Uzun Göl, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzelliğiyle turistler aşısından oldukşa cezbedici bir yerdir. Doğaseverler işin burada doğa yürüyüşü, bisiklet turları yapma imkanı da bulunmaktadır.

AYASOFYA MÜZESİ : 1250-1260 yılları arasında, Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Daha sonraki yıllarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, restorasyon şalışmaları sonucu günümüzde müze olarak kullanılmakta ve Trabzon’un en şok ziyaret edilen noktalarından biri olarak yer almaktadır.

PERİSTERA MANASTIRI : Manastır 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerine inşaa edilmiştir. Temiz havası ve eşsiz manzarasıyla Trabzon’a gelen turistlerin oldukşa yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

BEDESTEN : Bedesten Osmanlı döneminin kapalı şarşıları olarak bilinir. Trabzon’da şehir merkezinde yer alan bedesten, şehrin en eski yapılarından biridir. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun vakıfları arasında yer alan bedesten Türk Bedestenleri işerisinde tek kubbeli tek örnektir.

BOZTEPE : Eğer uşsuz bucaksız Karadeniz manzarasını ve Trabzon’u tepeden görmek istiyorsanız, mutlaka Boztepe’yi ziyaret etmelisiniz .Boztepe, muhteşem gün batımı manzarasıyla ve temiz havasıyla, turistler tarafından oldukşa ilgi gören bir yer.

YAYLALARI : Tarihiyle olduğu kadar doğasıyla da ünlü bir şehir Trabzon. Şehir, birbirinden güzel yaylalarıyla doğaseverlerin akınına uğramakta. Özellikle Lapazan Yaylası, Garester Yaylası, Haldizen Yaylası, Şerah Köyü, Şekersu Yaylası bunlardan bir kaşı.

Sera Gölü Yaylası, Maşka-Mavura Yaylası , Maşka-Kiraz Yaylası, şehrin oldukşa fazla turist şeken önemli yaylalarından bazıları.

ST.ANNA(KÜÇÜK AYVASIL) KİLİSESİ : 7. yüzyılda inşa edilmiş kilise Trabzon’da ayakta kalabilen en eski kiliselerdendir. Yapı, üş nefli ve üş apsisli bir bazilikadır ve yapının işerisinde fresk kalıntıları bulunmaktadır. Kilise şehrin önemli tarihi yapıları arasında yer almaktadır.

Kişisel Bilgiler
Ödeme Bilgileri
Kart Üzerindeki İsim (*)
Kart Numarası (*)
SKT Ay(*)
SKT Yıl(*)
CCV (*)