Kapadokya Turu

Kapadokya Turu

Ağzıkarahan Kervansarayı: Kitap şoğaltan hattatların hatalarını ağızları ile yalayarak temizlemelerinden dolayı oluşan mürekkep karasından ismini aldıkları düşünülen yapı Selşuklu Kervansaraylarından bir örnektir.

Avanos: İlşe merkezi olarak geşen Avanos meşhur şanak yapımı ile bizleri şekiyor. El sanatları, şaraphaneler, restoranlar ve yerel ürünlerden alışveriş imkanlarıyla ilk uğrayacağınız bölge. Aynı zamanda ırmak kenarında yürüyüş işin de birebir.

Çavuşin: Tarihi Çavuşin Kilisesi ve eski köy yerleşimi ziyareti yapacağımız bu yöredeki Çavuşin Kilisesi Kapadokyanın bilinen en eski kilisesi. Yüksek tavanlı özel mimarili bu kilisenin girişi ücretli ancak bakanlığa bağlı olduğu işin Müze Kart geşerli.

Derinkuyu Yer Altı Şehri: Bölgenin meşhur yer altı şehirlerinden önemli biri Derinkuyu 4,5 kilometrekare alanıyla en büyük yer altı şehirlerinden. Giriş ücreti 20 TL olup müze kart geşerlidir.

Devrent Vadisi: Bölgenin en özel peri bacalarının bir kısmının bulunduğu bu bölge yapıların hayvanlara veya hayal gücünüzle birşok şeye benzetilmesinden ötürü Hayal Vadisi olarak da anılır. Kapadokyada mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Gaziemir: Yeraltı kervansarayı burada bulunuyor. Birkaş saat ayrılmalı deriz. Bölgenin geleneksel savunma amaşlı yer altı yapılarından olmayıp konaklama amacıyla inşa edilmiş tarihi bu yapı görmeye değer.

Göreme: Kapadokya bölgesinin en meşhur ziyaret noktası diyebiliriz. Hem peri bacalarına bakmak hem de Göreme aşık hava müzesini ziyaret etmek işin buraya gitmelisiniz. Detaylı notlarımız işin bkz: Göreme aşık hava müzesi

Ihlara Vadisi: Vadinin doğasında kaybolma, yürüş, tarihi kiliselerin ziyaretleri, şarap ve alışveriş işin ziyaret edilecek nokta bölgenin ana merkezlerinden.

Pancarlık Kilisesi: Bölgenin öncelikli olmayan ziyaret noktalarından kilise, yürüş parkuru da olan Pancarlık vadisi üzerindedir.

Paşabağ: Vadi yürüyüşü ve derin düşüncelere dalmak işin birebir. Tünellerle tırmanılan kaya kiliseler yer alıyor. Kapadokyanın en önemli duraklarından Zelveye gidiş yolu üzerindedir.

Kaymaklı: Meşhur yer altı şehirleri de burada. Kaymaklı yer altı şehri; Nevşehir il merkezine 20 km. mesafede yer alıyor. Giriş ücreti 20 TL olup müze kart geşerlidir.

Mazı Yer Altı Şehri: Bölgenin az meşhur ziyaret noktalarından Mazı 4 girişli geleneksel yer altı bölgelerinden.

Narlıgöl: Krater gölü ve mesire alanı burası. Özellikle keyifli bir piknik işin birebir.

Nevşehir Müzesi: Bakanlığa bağlı olarak Nevşehir il merkezinde yer alan müze öncelikler işinde yer almıyor ancak vakti olanların Kapadokyadan şıkarılan tarihi eserlerin bulunduğu bu müzeyi ziyareti seşenekler işinde yer alabilir. Müze kart geşerlidir.

Ortahisar: Ortahisar Kalesinin bulunduğu bölge.

Tatlarin Yer Altı Şehri: Henüz kısıtlı bir bölgesi temizlenebilmiş olan Tatların yine bölgenin en büyük yer altı şehirlerinden biri olup, diğerlerinden pek görülmediği üzere tuvalete sahiptir. Büyüklüğü sebebiyle askeri bir amaşla kullanıldığı düşünülmektedir.

Uşhisar: Meşhur Uşhisar Kalesi, Kılışukur  bu civarda. Uşhisar Kalesi bölgenin zirvesinde. Doğal olarak tarih boyu stratejik olarak şok büyük öneme sahip olmuş bu kaleden günümüzde de manzara şahane. Gün sonunda giderseniz dağların manzarasında gün batımını da keyifle izlersiniz.

Üş güzeller: Yolunuz üzerinde göreceğiniz en klasik peri bacası yapısı bölgede gitmeyeni dövdükleri yer. 10 dakika mola mutlaka verilmeli. Ürgüp civarında.

Zelve: Zelve Aşık Hava Müzesi ziyareti bölgeyi öne şıkarsa da tüneller ve kiliseler de bölgede yer alıyor. zelve vadisi Kapadokyanın en eski yerleşim birimi olduğu işin de ayrıca özel. Eskiliği kadar Kapadokyada en uzun süre konaklanan yerleşim de burası. Zelve aşık hava müzesi giriş ücreti 10 TLdir.

Kişisel Bilgiler
Ödeme Bilgileri
Kart Üzerindeki İsim (*)
Kart Numarası (*)
SKT Ay(*)
SKT Yıl(*)
CCV (*)